Elevi de locul I la Şcoala Nr. 1

            După doi ani în care olimpiadele au fost anulate din cauza contextului pandemic, Şcoala Gimnazială ‘Căpitan Aviator Mircea T. Bădulescu’ înregistrează rezultate excepţionale la faza judeţeană a olimpiadelor de limbă și literatura română, fizică, matematică, sport şi chimie. Elevii şi profesorii coordonatori culeg roadele muncii lor şi se pregătesc acum pentru faza naţională.

            Nu mai puţin de şapte elevi vor reprezenta şcoala buzoiană de pe bulevardul Nicolae Bălcescu la etapa naţională a olimpiadelor, dovadă că actul didactic s-a desfăşurat impecabil, chiar în pandemie, performanţele fiind pe măsura efortului depus de elevi şi cadre didactice:

1. Gheorghe Rareş-Răzvan (foto), clasa a VI-a A, locul I la Olimpiada de fizică, prof. coordonator Sîmpetru Elena;

2. Gheorghe Carla-Ioana (foto), clasa a VI-a A, locul al II-lea la Olimpiada de Limba și literatura română, participare la Concursul Naţional de lectură şi interpretare transcurriculară Ionel Teodoreanu, prof. coordonator Popa-Mereu Cristina;

3. Anghelescu Ioana-Cassandra (foto), clasa a VI-a A, locul I la Olimpiada interdisciplinară Cultură şi spiritualitate românească, coordonatori: prof. Popa-Mereu Cristina şi prof. Matei Elena;

4. Ungureanu Larisa-Maria(foto), clasa a VI-a A, locul I la Olimpiada naţională a sportului şcolar – ramura sportivă badminton, prof. coordonator Nicolae Adrian;

5. Banu Denisa (foto), clasa a VII-a B, locul I la Olimpiada de matematică, prof. coordonator Brutaru Laura;

6. Pană Andrei (foto), clasa a VIII-a A, locul I la Olimpiada de matematică, prof. coordonator Toader Gabriela;

7. Ursăchescu Matei(foto), clasa a VIII-a A, locul I la Olimpiada de chimie, prof. coordonator Falnicu Daniela.

            Olimpiadele sunt o modalitate de stimulare a gândirii şi creativităţii, Şcoala Gimnazială ‘Căpitan Aviator Mircea T. Bădulescu’ Buzău trăind, cu această ocazie, emoţia confruntării elitelor. Elevii şi cadrele didactice coordonatoare au aceeaşi misiune şi păşesc împreună pe treptele valorice, evidenţiind ceea ce au dobândit.

            Şcoala este cunoscută în rândul comunităţii buzoiene şi nici acum nu se dezice de performanţele cu care se mândreşte în mod constant. Cele mai recente rezultate înregistrate la olimpiade nu sunt singulare, elevii şcolii obţinând victorii răsunătoare la concursuri sau evaluări.