Era frig afară și cald înăuntru. Glasurile şi talentul copiilor ne-au încântat și ne-au luminat sufletele asemeni stelelor care strălucesc pe bolta cerească în nopțile senine. Colindele și cântecele interpretate de corul școlii și de alte grupuri de copii au răsunat în cancelaria plină ochi de părinți, bunici și cadre didactice. Am inspirat adânc, cu lăcomie, miros de minune ... încât să ne săturăm plămânii, inima și mintea. Ca să ne fie pe săturate, ba să ne și rămână surplus, să avem pentru pansat dor, la nevoie. Versurile şi eseurile despre iarnă și sărbători au pus în valoare creativitatea și însuflețirea de care au dat dovadă şi de data aceasta elevii, dar și inventivitatea și capacitatea acestora de adaptare la lumea în care trăim. Un altfel de Plugșor, cu urări adresate profesorilor din școală, a creat o atmosferă de veselie, copiii fiind aplaudați și susținuți de cei prezenți. La final, au fost oferite darurile mult așteptate.

            Serbarea, ca un vin fiert, condimentat cu umor, ne-a încălzit sufletele și ni le-a îndestulat, devenind un ritual la sfârșit de an, în timpul căruia încercăm să ne luăm o porție cat mai mare din atmosfera de sărbătoare, pentru mai târziu, să ne fie destul și din belșug, să ne cruțe de dor. În tot acest ritual, încercăm să ne facem prieten timpul, să-i arătăm că avem nevoie de el, chiar atât de scurt și grăbit cât este.

            Vom păstra Crăciunul în inimă și vom încerca să-l ținem cu noi tot anul.

                                                                                            FOTOGRAFII 

Prof. înv. primar,

Aurelia Găvăneanu