Salt peste timp

Sfârșitul lunii octombrie este un prilej de mare bucurie și sărbătoare pentru elevii și cadrele didactice ale școlii noastre. În fiecare an, 1 noiembrie înseamnă mai mult decât o zi cu activități pregătite minuțios. E Ziua Școlii, un salt peste timp, momentul aniversar fiind marcat de comemorarea eroului aviator Mircea T. Bădulescu, patronul spiritual al instituției, începând cu anul 2002.

Având în vedere că cel mai bun moment pentru a crea amintiri este prezentul, și anul acesta marcarea celei de-a 152-a aniversări a școlii și, implicit, a celor 17 ani de când purtăm numele neînfricatului erou, a prilejuit desfășurarea unor activități izvorâte din suflet care au adus împreună elevi, profesori și personalități marcante ale vieții socio-culturale buzoiene care ne-au onorat cu prezența lor: domnul Constantin Toma, primarul municipiului Buzău, doamna Florina Stoian, inspector școlar general, doamna Daniela Palcău, inspector școlar general adjunct, domnul profesor Ovidiu Ionescu, fost director al acestei școli între anii 2001- 2004, doamna Letiția Zevedei, reprezentantul comitetului de părinți pe școală, părintele profesor Aurelian Damian, cadre militare ale Bazei Aeriene de instruire și formare a personalului aeronautic de la Boboc, Școala de aplicație pentru forțele aeriene "Aurel Vlaicu", cadre militare de la Unitatea Militară - Depozitul "Mircea T. Bădulescu" din Vernești, domnul comandor, doctor în rezervă Eminescu Coșerea (membru ARPIA Buzău), domnul comandor în rezervă Niță Aurel (membru ARPIA Buzău), domnul comandor în rezervă Viorel Popa (fost elev al școlii și membru ARPIA Buzău), domnul colonel Dominoschi Iulian, domnul căpitan comandor Aiacoboaiei Costel, domnul maistru principal în rezervă Poenaru Gheorghe și, nu în ultimul rând, de 17 ani membru al familiei noastre, domnul Doru Laurian Bădulescu, împreuna cu soția sa, Nicoleta.

Momentul aniversar s-a desfășurat într-o atmosferă caldă, plină de emoție. Cuvântările tematice și discursurile lirice ale invitaților noștri, Imnul de Stat și Imnul Școlii care se aud întotdeauna victorioase, au fost completate de un program artistic complex, rezultat al unei munci în echipă, făcute cu dăruire și responsabilitate. Momentul de teatru pregătit și interpretat cu măiestrie, vocile melodioase, acordurile de chitară au pus în valoare talentul interpretativ al elevilor școlii noastre. În cadrul festivității, au fost premiați elevii participanți la concursul tematic de creație organizat de ARPIA Buzău, care au încântat inimile celor prezenți cu bijuteriile lor literare. Hrană pentru minte și suflet a reprezentat și expoziția de desene, toate acestea, laolaltă, contribuind la crearea unei stări de bucurie specifice acestei atmosfere de sărbătoare pe care o merităm.

Am trăit momente unice de care ne vom aminti mereu cu plăcere și nostalgie, mulțumită profesorilor care, ca de fiecare dată, s-au implicat în realizarea acestei activități: doamna Agapie Gina, doamna Bunea Imelda, domnul Muscăloiu Cristinel, domnul Dalaban Valeriu.

La mulți ani, școală dragă!

La mulți ani, dascăli minunați!

La mulți ani, dragi elevi!

Fotografii 1 noiembrie2019 deschide aici

Prof. înv. primar Aurelia Găvăneanu

Așa cum afirmă cei mai mulți, timpul se grăbește, pare că nu mai are răbdare cu noi. Trec zilele fără să mai ținem cont de numărul lor, încercând să prindem din zbor bucuria momentului. Sau poate că vremea e aceeași, degetul care indică vinovatul fiind îndreptat spre noi, deoarece ne umplem viețile cu preocupări fără oprire.

Și iată că, odată cu sosirea primăverii, ne-am îndreptat, cu pași repezi, spre ziua de 8 Martie, dar nu pentru a schimba trecutul, ci cu scopul de a opri timpul, iar primăvara să prindă rădăcini în sufletul și-n viața noastră. Am oprit timpul în loc... pentru un timp... da, un timp pentru tine, pentru mine, pentru... noi... pentru EA – momentul cel tainic și magic al începutului... MAMA.

Ziua de 8 Martie este, dincolo de orice eveniment istoric sau aniversare, ziua în care sărbătorim femeia, singura ființă de pe acest pământ omagiată în toate formele de artă și de cultură, făptură unică și irepetabilă, izvor de viață și frumusețe.

8 Martie este, în primul rând, despre MAMA, bucuria bucuriilor, cea care ne inspiră, ne protejează și ne alină. Ea este PRIMĂVARA DIN VIAȚA NOASTRĂ, aduce liniște și frumusețe în jurul ei.

Sărbătoarea mamei și a primăverii, minune și mister, a fost prilej pentru elevii școlii noastre să-și îndrepte gândul cel bun spre ființa care i-a adus pe lume. Nu degeaba se spune că „Mama este numele lui Dumnezeu pe buzele și-n inimile copiilor”.

Într-o atmosferă caldă și plăcută, copiii și-au declarat dragostea pură și necondiționată față de femeia care le-a dat viață. Până și vremea de afară le-a surâs cu generozitate, încălzindu-le chipurile cu razele unui nou soare de primăvară și reînoindu-le forța de a cânta cu voioșie. Cântecul, veselia și culoarea au fost cuvintele de ordine ale serbării care, cum era și firesc, a stat sub semnul emoțiilor... un eveniment de suflet pentru SUFLET.

Într-o manieră personală și plină de dragoste, elevii noștri au oferit celor prezenți nu numai mărțișoare muzicale, ci și poetice și amuzante. Iscusite bijuterii, fulgi de afecțiune și de gânduri curate, acestea au fost purtătoarele sentimentelor de iubire față de prețioasele lor mame, sensibilizând auditoriul până la lacrimi.

Descărcarea prin ritm, vers, dar și prin dans, a sentimentelor și trăirilor intense ale protagoniștilor, înlănțuirea diafană a acordurilor pe claviatura pianului, zâmbetele înflorite în culoarea acestei zile festive pe fețele celor din jur, au conferit momentului un farmec aparte și un mister unic, puternic de prospețime... prospețimea primăverii... într-o atmosferă serenă, cu parfum delicat de...FEMEIE.

FOTOGRAFII